DİKKAT… DİKKAT… Hasta Tutsak Abdullah Kalay 2. Heyet Raporuna Rağmen Tahliye Edilmiyor!‏‏

DİKKAT… DİKKAT… Hasta Tutsak Abdullah Kalay 2. Heyet Raporuna Rağmen Tahliye Edilmiyor!‏‏

Hasta Tutsak Abdullah Kalay %30 oranında çalışan kalbine, günde kullandığı 10 çeşit ilaca rağmen tahliye edilmiyordu. Ağırlaşan durumu neticesinde 30 Aralık 2013 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı heyeti tarafından bir rapor hazırlanmıştı. Raporda “Cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği, hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezanın ertelenmesinin gerekeceği, bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı” ibaresi vardı. Bu rapora istinaden Adli Tıp Kurumu’ na sevk edilen Kalay’ a, 24 Ocak 2014 tarihli bir tane Kardiyoloğun bile bulunmadığı kurul raporunda “ağır hastalık, sakatlık ve kocama hali değerlendirilmediği”  ve “hastalıklarının ilerlemesi veya vasfının değişmesi durumunda son sağlık durumunu gösterir sağlık kurulu raporunun gönderilmesi ile yeniden değerlendirme yapılabileceği”mütalaa edilmişti.
Abdullah’ ın hastalıklarının ilerlemesinin tek bir anlamı vardır: Ölüm. Ocak 2014’ ten bu yana Adli Tıp Kurumu Üst Kurulu’ na yapılan itiraz ile Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığına yapılan başvurular hâlâ neticelenmedi. Kişilere özel yasaların bir gecede çıkarılabildiği ülkemizde, Abdullah Kalay ve diğer hasta hasta tutsakların durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Abdullah, haftada en az bir gün gittiği üniversite hastanesinden,4 Temmuz 2014 tarihli “tahliye edilmesi” yönünde kanaat belirten yeni bir heyet raporu ile gene hapishaneye döndü.  
Abdullah’ın “Biz hasta tutsaklar için yaptığınız her çalışma hayat kurtarma amaçlıdır.”  sözleriyle İnsanlık adına, yaşam hakkı adına yapılan çalışmalara teşekkür ediyoruz.
 4 Temmuz 2014 tarihli Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı heyet raporu ve Abdullah Kalay’ ın sağlığı ile ilgili diğer belgeler ekte yer almaktadır. İrtibat için aşağıdaki kişilerle iletişim kurulabilir.


Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastahanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Raporu için
file:///C:/Users/oem/
Downloads/
KOU%20Adli%20T%C4%B1p%20Ana%20Bilim%20Dal%C4%B1%20Raporu%204%20Temmuz%202014.pdf

Abdullah Kalay’ ın Avukatı:
Av. Meral Hanbayat: 05333302520
Abdullah Kalay’ ın Eşi Güler Kalay: 05379216554 
Özgür Katırcıoğlu: 05432271676
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s