Devrimci 78’liler Federasyonu; ÇHD ile omuz omuzayız

Devrimci 78′liler Federasyonu bugün Ankara merkez ve şubelerinin olduğu tüm kentlerde ÇHD ile dayanışma açıklaması yaptı. Devrimci 78’liler, yapılan basın açıklamasından sonra en yakın postaneye yürüyüş yaparak oradan tutuklu avukatlar için hazırladıkları kartları yazıp gönderdi.
Devrimci 78’liler Federasyonu’nun, “SAVUNMA HAKKINI SAVUNUYORUZ. AVUKATLARA ÖZGÜRLÜK” yazılı pankart açarak Ankara’da gerçekleştirdiği dayanışma eylemi saat: 12:30′da Kızılay İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan basın açıklamasıyla başladı. Basın açıklamasını Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet ÖZER okudu.
ÖZER, açıklamaya geçmeden önce tutuklu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerine değinerek, uygulanan çifte standardı protesto ettiklerini, BDP milletvekillerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.
ÖZER, aleni bir şekilde uygulanan hukuksuzluğa, adaletsizliğe ve çifte standarda şiddetle karşı çıkmaya devam edeceklerini belirterek, BDP milletvekilleriyle dayanışma içinde olacaklarını kaydetti.
ÖZER’in okuduğu basın açıklaması metninin tamamı şöyle;
“Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yöneticileri ve üyeleri AVUKATLARIMIZ, halkın avukatlığını yaptıkları için tutuklandılar.
Evleri yıkılan yoksulların, işten atılan işçilerin, öğrenim hakkı gasp edilen öğrencilerin, bedeni ve kimliği saldırıya uğrayan kadınların, varlığı ve özgürlüğü inkâr edilen Kürt halkının, işkence görenlerin, insan olma hakları yok sayılan insanların, devrimcilerin avukatları uyduruk gerekçelerle tutuklandılar.

Hukuk hiçe sayılarak savunma hakkının gaspı kabul edilemez.
12 Martta,12 Eylül’de bizi savunan, mahkeme kapılarında, salonlarında Devrimcilerin sesi olan, bizim için gerekirse işkence gören, hapis yatan Avukatlarımızı savunuyoruz.
Taksimde, Kızılay’da, ülkenin birçok yerinde yaşanan polis vahşetine dur diyen avukatlarımızı savunuyoruz.
Şimdi avukatlarımızı savunma sırası bizde. Savunma hakkını savunuyoruz. Avukatlarımızı savunuyoruz.
İddianamede;
“Terör örgütü üyesi olup hüküm giyen kişilerin halkın nazarında mağdur ve suçsuz gösterildiği, ifade ediliyor. 12 Eylül’de bizde terör örgütü üyesi olarak gösterilmedik mi?
Devletin insanlara işkence yapan, tecrit uygulayan ve hapishanelerde imha eden bir yapı gibi gösterilerek insanların devlet erkine karşı alenen tahrik edildiği…” ifade ediliyor. Hapishaneleriniz onca katliamın yapıldığı, onca devrimcinin katledildiği, tecritin, işkencenin kol gezdiği yerler değil mi?
Tutuklanan bütün Avukatlar serbest bırakılsın.
Adliye koridorlarından polis çekilsin.
Savunma Hakkının önündeki bütün engeller kaldırılsın.
Yargıda çifte standarda son verilsin.
Polis devletine karşı demokrasiyi savunmak bir insan hakkıdır. İnsan Haklarına saygı gösterilsin.”
Basın açıklamasından sonra yürüyüşe geçildi. Yüksel Caddesinden Selanik Caddesine, Sakarya Caddesinden Mithatpaşa Caddesinde bulunan Yenişehir PTT’ye yürüyüş gerçekleştirilerek, hazırlanan kartlar içerideki ÇHD yönetici ve üyesi avukatlar için postaya verildi.
Cezaevinde bulunan ÇHD yönetici ve üyelerinin fotoğraflarının döviz olarak taşındığı eylemde sık sık, “DEVRİMCİ AVUKATLAR ONURUMUZDUR – ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR SERBEST BIRAKILSIN – YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA” sloganları haykırıldı. ÇHD ile dayanışma eylemine; yazar Temel DEMİRER, şair Ahmet TELLİ ve tiyatro sanatçısı Yılmaz DEMİRAL katılarak destek verdi. Öte yandan BDP Ankara İl, TAYAD, ÇHD, İHD Ankara Şube, Alınteri Gazetesi ve 68′liler Dayanışma Derneği temsilcileri de katılarak dayanışma gösterdi. 17 Aralık 2013.Yimaz Kizilirmak
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s