AKP anladığı dilden uyarıldı

İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’nı korumaya dönük demokratik tepkilerin devletin silahlı güçlerince zorla bastırılmaya çalışılması Türkiye’nin her yanında bir infiale neden oldu. Ülkenin dört bir yanında Taksim Gezi Parkı için direnenlere dönük polis şiddeti protestolarla karşılanırken, onlarca yaralının 1000’den fazla insanın gözaltına alındığı bildiriliyor.
Ankara’da dün başlayan protesto gösterileri bugün öğleden sonra yaygınlaşarak sürdü. Özellikle saat: 16:00’dan itibaren Meşrutiyet Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Necatibey Caddesi Kumrular Caddesi ve GMK Bulvarına açılan tüm sokaklar eylem alanıydı. Devletin silahlı güçleri buralarda hareket halindeki kitleleri Kızılay Meydanı ve Bakanlıklar Bölgesinden uzak tutmaya çalıştı.
AKP’ye oy vermeyen, AKP yönetiminden memnun olmayan, Türkiye’nin en sağından en soluna kadar ‘iradeleri dışında sokakta yan yana düşüren’ bu günkü Kızılay eyleminde MHP bayrakları bile sallandı ve solcu hiç kimsenin müdahale etmediği görüldü.
Polisin yoğun tazyikli su, renkli tazyikli su, göz yaşartıcı bomba, ses bombası ve biber gazı kullandığı eylemde, protesto gösterisinde bulunanların da bu saldırı karşısında sessiz kalmadıkları gözlendi.
Kapalı işyerleriyle adeta bir Pazar gününü hatırlatan Ankara Sokak ve Caddeleri atılan gaz bombalarıyla sisli bir hava görünümündeydi. Hem polislerce hem de helikopter tarafından yaygın olarak atılan bombaların zaman zaman protesto gösterisinde bulunanları hedef aldığı, özellikle helikopterden atılan kimi bombaların Yüksel Caddesi girişinin sağında bulunan iş merkezinde bulunan bürolara isabet ettiği, bürolardan sis renginde dumanların yükseldiğine tanık olundu.
Onbinlerce insanın Kızılay civarında saatlerce sürdürdüğü eylemde, saat : 16:00’yı gösterirken yüzlerce eylemci Kumrular Caddesinden Kuğulu Parka doğru yürüyüşe geçti. İnsan Hakları Anıtının bulunduğu bölge başta olmak üzere pek çok yere barikatlar kuruldu, bu sayede yoğun saldırılar bertaraf edildi. Meşrutiyet Caddesinde kurulan barikatlar ise Belediye Otobüsü, Servis ve Halk otobüslerinden oluşturulmuştu.
Saat: 17:30’da Kızılay’ın ara sokaklarında bulunanlar Meydana doldu, yoğun göz yaşartıcı bomba ve biber gazlarıyla karşılaştı ama uzun süre direndi. Kısa bir geri çekilişten sonra yeniden Kızılay Meydanına yönelen kitle artık meydanı terk etmedi. Kızılay Meydanına yerleşen kitle gündüz aydınlığı da olsa, bunu havai fişeklerle kutladı. Kızılay Meydanında bulunanlar Bakanlıklar/TBMM Çankaya Kapısına doğru yürüyüşe geçti, Meşrutiyet Caddesiyle Atatürk Bulvarının kesiştiği noktada güç yığan polis, Kızılay’dan doğru gelen kitleyi bombalarla geri püskürttü. Polisle kitle arasındaki çatışma bu bölgede saatlerce sürdü.
Sık sık “HÜKÜMET İSTİFA – FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA – HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ” sloganlarının yanı sıra zaman zaman bazı grupların, “MUSTAFA KEMALİN ASKERLERİYİZ – TAYYİBİN ..ÇLERİ YILDIRAMAZ BİZLERİ” sloganlarını haykırdıkları, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk fotoğraflı bayraklar taşıdıkları görüldü.
Metroların da çalışmadığı Ankara’da, özellikle Sıhhiye Meydanı ile Meşrutiyet Caddesi arasında kalan bölümde neredeyse hayat durmuştu.
AKP hükümetine tepkilerin dile getirildiği eylemde çok sayıda insan yaralandı ve yaralılar başta Numune hastanesi olmak üzere birçok hastaneye kaldırıldı. Gaz bombaları ve biber gazından etkilenenlere su ve limon anında yetiştirilerek olağanüstü bir dayanışma yaşandı.
Kızılay eylemi sürerken, saat : 22:00’den itibaren kimi semtlerde de eylemler yapıldığı, Dikmen ve Natoyolu Tuzluçayır bölgesinden binlerce insanın Kızılay’a doğru boş tencereleri kapaklarına vurarak yürüyüşe geçtiği, Dikmen’den Kızılay’a ulaşan yürüyüş kortejinin Genelkurmay Başkanlığı bölgesinde önlerinin kesildiği, Natoyolu Tuzluçayır bölgesinden yürüyenlerin ise Kızılay’a, eylem yapılan alana yakın sokaklara ulaştığı bilgisi alındı.
Bu arada Kızılay bölgesinde bulunan cadde ve sokakların ışıklarının yakılmadığı, saat: 01:00 itibarıyla polisin sokaklardaki saldırılarının artarak sürdüğü, yaralı ve gözaltıların devam ettiği öğrenildi.
Gecenin ilerleyen saatlerine doğru zaman akarken onbinlerce insanın Kızılay’ı terk etmediği, yoğun baskı ve saldırılara rağmen geceyi Kızılay’da geçirme kararlılığında olduğu bildirildi. Ankara’da 15’i ağır 400’e yakın yaralının olduğu, gözaltına alınanların sayısının ise bilinmediği kaydedildi. 1 Haziran 2013-Yilmaz Kizilirmak
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s