Hakkımda yeni bir dava daha açıldı.

(Bianet)●Savcılık gazeteci Demirer hakkında TCK 301. maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle açılan ve ertelenen davasının ardından yaptığı açıklama gerekçesiyle yine 301. maddeden soruşturma açılması izni istedi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü gazeteci Temel Demirer’in Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddeden yargılandığı davanın ertelenmesinin hemen ardından yaptığı açıklamayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tutanak göndererek Demirer’in 301. maddeyi ihlal ettiğini ileri sürdü.Demirer ertelenen davasında kararda  6352 sayılı kanunun geçici 1. ve 2. maddeleri uyarınca “üç yıl içinde birinci fıkra kapsamına giren yeni bir suç işlememesi hâlinde” şartı getirilmişti. bianet’e konuşan Demirer “Değişim varsa bu soruşturma niye açılıyor, yoksa paketler niye yapılıyor?” dedi.Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma için Adalet Bakanlığı’ndan izin istedi. 8 Mayıs 2008’de yapılan değişiklikle “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” başlığını alan, ceza üst sınırı iki yıla indirilen 301. maddeden işlem yapılmasına Adalet Bakanlığı izni getirilmişti.Tutanakta Demirer’in duruşma sonrasında adliye önünde yaptığı açıklama yer alıyor:
“Üç yıl süresince ‘Türkiye’de Ermeni soykırımı vardır’ demezsem, üç yıl süresince Türkiye’de ‘devlet katildir’ demezsem beraat edecekmişim. Hemen şimdi davadan beş dakika sonra, üç yıl beklemeden ‘Hrant Dink’in katili devlettir’ diyorum. Ayrıca ‘Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur’ diyorum. Eğer adliye, eğer kolluk güçleri, eğer davamı erteleyen adaletsizlik bakanlığı bana dava açmazsa, suç işlemiş olacaktır.“Kimseyi suça falan davet etmiyorum. Söylediğim şey şu, bu ülkede fikirlere pranga vurulamaz. Özgür düşünce İsmail Beşikçi’den, özgür düşünce Fikret Başkaya’dan, özgür düşünce Baskın Oran’dan öğrendiğim üzere dik durmaktır. Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur. Hrant’ın katili devlettir. Bunlar benim düşüncelerimdir. Hadi gücünüz yetiyorsa bir kez daha yargılayın beni.”
“Değişmeyen zihniyetin ürünü”
Demirer’in avukatı Levent Kanat soruşturma haberini basından öğrendiklerini, tebliğ yapılmadığını söyledi.Demirer de bianet’e konuşan Demirer ise soruşturmayı değişmeyen zihniyetin bir ürünü olarak yorumladı.“Şaşırtıcı bir şey yok. Değişti denen zihniyetin değişmediğinin belirtisi bu. Demokratikleştiklerini söylüyorlar ama doğru değil.”
Ne olmuştu?
Demirer Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink’in öldürülmesinin ertesi gününde “Hrant Dink Ermeni olduğu için değil Ermeni Soykırımı yaşandı dediği için öldürüldü” demiş, hakkında 301. madde gereğince iki yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.Demirer 19 Şubat 2013’te görülen son duruşmada esasa ilişkin karar verilmesini, beraat ya da ceza istediğini söylemişti. Ancak mahkeme  3. Yargı Paketi’yle getirilen kovuşturmayı 6352 sayılı kanunun geçici 1. ve 2. maddeleri gereğince kovuşturmayı ertelemişti.Demirer duruşma çıkışında basın açıklaması yaparak “Aynı suçu tekrar işliyorum, Hrant Dink’in katili devlettir” demişti. (EA)
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●

(Radikal) ●Dink cinayetinin ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle ‘Devleti aşağılamak’tan yargılandığı dava 3. Yargı Paketi kapsamında ertelenen yazar Temel Demirer hakkında yeni soruşturma başlatıldı.

 Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle ” Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağılamak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan yargılandığı dava “3. Yargı Paketi” doğrultusunda ertelenen yazar Temel Demirer hakkında, duruşmanın ardından adliye önünde yaptığı benzer açıklamaları üzerine yeni bir soruşturma başlatıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği tutanakta, Demirer’in 19 Şubat 2013’te hakkındaki davanın karara çıkmasının ardından adliye önünde basın açıklaması yaptığı belirtildi. Tutanakta, Demirer’in hakimden kendisini cezalandırması veya beraat ettirmesini istediğini ancak davasını ertelediğini anlattığı açıklamasındaki şu ifadelerine yer verildi:

 “Ben üç yıl süresince ‘Türkiye’de Ermeni soykırımı vardır’ demezsem, ben üç yıl süresince Türkiye’de ‘devlet katildir” demezsem beraat edecekmişim. Hemen şimdi davadan beş dakika sonra, üç yıl beklemeden ‘Hrant Dink’in katili devlettir’ diyorum. Ayrıca ‘Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur’ diyorum. Eğer adliye, eğer kolluk güçleri, eğer davamı erteleyen adaletsizlik bakanlığı bana dava açmazsa, suç işlemiş olacaktır. Ben burada kimseyi suça falan davet etmiyorum. Benim söylediğim şey şu, bu ülkede fikirlere pranga vurulamaz. Özgür düşünce benim İsmail Beşikçi’den, özgür düşünce benim Fikret Başkaya’dan, özgür düşünce benim Baskın Oran’dan öğrendiğim üzere dik durmaktır. Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur. Hrant’ın katili devlettir. Bunlar benim düşüncelerimdir. Hadi gücünüz yetiyorsa bir kez daha yargılayın beni.”

Tutanakta, Demirer’in söz konusu açıklamalarıyla 301. maddeye muhalefet ettiği ileri sürüldü. Savcılığa gönderilen tutanak üzerine Demirer hakkında soruşturma başlatıldı. Demirer, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK’nın 216. ve 301. maddelerinden yargılandığı davanın son duruşmasında, 2007’de “Ermeni soykırımı vardır. Hrant’ın katili devlettir” dediğini ifade etmiş ve halen aynı görüşte olduğunu açıklamıştı. Hakkında beraat ya da ceza kararı verilebileceğini kaydeden Demirer, ancak erteleme kararı verilmemesini istemişti. Mahkemede alınan kararda ise Demirer hakkında “3. Yargı Paketi”nin geçici 1. maddesi doğrultusunda, “kovuşturmanın ertelenmesine” karar vermişti.

●http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID= 1124630&CategoryID=77
●http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/145020-gazeteci-demirer-e-bir-301-daha? utm_campaign=gazeteci-demirer-e-bir-301-daha&utm_medium=email&utm_source=newsletter
●http://www.demokrathaber.net/guncel/temel-demirere-bir-sorusturma-daha-h16506.html
●http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/yazar-demirer-hakkinda-yeni-sorusturma-11.03.2013-498091
●http://cinarlivane.blogspot.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s