TCK 301 DAVAM HAKKINDA

Değerli Dost(lar),
 “Hrant Dink sadece Ermeni olduğu için değil soykırımı tanıdığı için katledildi” dediğim için hakkımda TCK 301 ve 216/1’den açılan davanın yeni duruşması 19 Şubat 2013 tarihinde (saat 9.30’da) Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek…

Hrant’ın katlinin ertesi günü (20 Ocak 2007’te) Ankara Yüksel Caddesi’nde yaptığım konuşma nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama” ve “kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla açılan dava, böylelikle altıncı yılını tamamlamış oldu. 24 Aralık 2007 tarihli iddianameyi kaleme alan Cumhuriyet Savcısı Levent Savaş, “…şüphelinin açıklamaları, Türk tezini reddeder” ibaresine yer verirken; “Ermeni soykırımı” hakkındaki beyanlarım, resmi Türk tezini inkâr bağlamında, 301 kapsamına alındı. Böylelikle “Ermeni soykırımı var” dediğim için yargılanmamın önü açıldı.

 Davaya konu olan konuşmamda şunları demiştim: “Çok kısa konuşacağım.(…) Gerçekleri haykırmamanın cinayete ortak olmak olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Hrant sadece Ermeni olduğu için değil, bu ülkede soykırım olduğu gerçeğini ifade ettiği için katledildi. Türkiye aydınları eğer 301 kere 301 suçu işlemezlerse Hrant’ın cinayetine ortak olmuş demektirler.
Tarihimizde bir soykırım vardır. Adı Ermeni Soykırımı’dır. Hrant bu gerçeği hepimize kanı canı pahasına anlattı. Suç işliyorum, herkesi suç işlemeye çağırıyorum. Bu katil devlet karşısında suç işlemeyenler Hrant Dink cinayetine ortak olanlardır. Dün Ermenileri katledenler bugün Kürt kardeşlerimize saldırmaktadırlar. Halkların kardeşliğini isteyenler bu tarihle hesaplaşmak zorundayız.

Dün Ermeni kardeşlerimizin başına gelenin bugün Kürt kardeşlerimizin başına gelmemesi için suç işlemeliyiz. Hepinizi suç işlemeye, 301 kere 301 suçu işlemeye çağırıyorum. Evet, bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur.” Dediklerimin hâlen ve kesinlikle arkasındayım. Bunu 5 Şubat 2013 tarihinde Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunduğum “BERAAT YA DA MAHKÛMİYET; AMA “ERTELENME” DEĞİL!” başlıklı belgede bir kez daha beyan ettim.

 Söz konusu belgede HRANT’IN KATİL(LER)İ HUKUKA UYGUNLUKTAN İBARET DEĞİL ADALET SOMUTU İLE TÜRK(İYE) HUKUK(SUZLUĞ)U SAVUNMAYI “YARGILAYAN” HUKUK(SUZLUK)UN ÇHD ÖRNEĞİ! DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ MEŞHUR VE MEŞ’UM TCK 301 ERMENİ SOYKIRIMI MESELESİ: İNKÂRCI RESMÎ GÖRÜŞ! DEVLET TAVRI = T.“C”NİN MENŞEİ 1909’DAN 24 NİSAN 1915’E SOYKIRIM 1909’DAN 24 NİSAN’A MESELE YA DA SOYKIRIM NEDİR? “HAYIR” MI DİYORSUNUZ? ALIN SİZE TANIK(LIK)LAR! TEHCİR VE SONRASI URFA – BREZİLYA – BEYRUT -URUGUAY NOTLARI TANIK(LIK)LARA DA “HAYIR” MI? ALIN (EL KOYMA) VERİLER(İ) VE SAMATYA! NİHAYET alt başlıklarında davaya ilişkin konumumu bir kez daha beyan ederken; hâlâ Samatya’ların yaşandığı, ÇHD’li avukatların tutuklandığı hukuk(suzluk) düzlemine ilişkin olarak ‘Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği temsilcisi Eva Aksoy’a e-posta aracılığıyla, “Benim ülkem sana dar gelir, sen Erivan’a git”, “Senin sonun darağacı”, “Taşnak kırıntısı” gibi sözlerle hakaret ve tacizde bulunduğu için yargılanan Mehmet Ali Özçarıkça da 3. Yargı Paketi sayesinde kurtulduğu için ben bu “düzenlemeden” faydalanmak istemediğimi beyan ettim. Bu durumda basın davaları ve ifade özgürlüğü dosyalarını üç yıllığına yinelenmemesi koşuluyla erteleyen 3. Yargı paketi, yargılanan muhalif düşünce sahiplerini ve gazetecileri “üç yıllığına oto-sansür”e iterken hakkımdaki yargılamanın ertelenmesini kesinlikle kabul etmiyorum. Çünkü eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in “ben devletime katil dedirtmem,” diyerek bakanlık onayı verdiği TCK 301 davam konusunda avukatım Levent Kanat, “301. maddeden soruşturma veya dava yetkisinin savcılardan alınıp Adalet Bakanlığı’na verilmesiyle veya bu davaların 3. Yargı paketi uyarınca erteleme hükümlerine tabi tutulmasıyla düşünce özgür kalmıyor,” derken; ben de bir kez daha tekrarlıyorum: Davanın ertelenmesine kesinlikle karşıyım; davanın 3. Yargı Paketi kapsamında ele alınmasına kesinlikle karşıyım; sonuç ne olursa olsun davanın ya beraat ya da mahkûmiyetle sonuçlandırılmasını istiyorum. Ekte 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne hitaben kaleme aldığım

  BERAAT YA DA MAHKÛMİYET; AMA “ERTELENME” DEĞİL!başlıklı belgeyi,

çevrenizde mümkün olduğunca yaygınlaştırmanız ricasıyla bilginize sunuyorum. Saygı ve selam

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s