Milliyetçilik Yurtseverlik ve Sol

Babür PınarEmine ÖzkayaFikret BaşkayaGün Zileli,Merdan ÖzüdoğruMete K. KaynarSibel Özbudun,Temel DemirerTolga Ersoy
Yayınevi
:
Özgür Üniversite Kitaplığı
Baskı Yılı
:

2007Türkiye’nin tarihinde bir modernite devrimi ve aydınlanma yaşanmamış olması, geleneksel kültürün varlığını sürdürmesini sağladı. Aynı şekilde anti sömürgeci, antiemperyalist mücadelenin mirasçısı olmamak, bir iç savaş sürecinden geçmemek, sınıf mücadelesinin cılızlığı, sol söylemin geleneksel kültüre yamanması sonucunu doğurdu.

Geleneksel kültürden kopuşun mümkün olmadığı koşullarda sol hareketin kendi dilini, kendi kültürünü, kendi söylemini ve kavramlar dünyasını oluşturması da pek mümkün olmayacaktı. Geleneksel kültürden bağımsızlaşamayan, kendi özgünlüğünü kanıtlayamayan sol hareket, farklı olmayı da başaramadı. Farklı olamayınca, emekçi kitleler için bir çekim merkezi olması da zorlaştı. Sol içinde şiddetin yaygınlığı, solun bu kadar çok bölünmüş oluşu, politik etkinlik yerine ‘yiğitliğin’, ‘kahramanlığın’ yüceltilmesi, ‘devrim şehitleri’ türü kavramların aşırı kullanımı, vb. sol kadroların geleneksel kültürden yakayı kurtaramadıklarının tipik göstergesidir. 1980 sonrasında, özellikle de Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından sol kadroların kitleler halinde sosyalist mücadeleyi terketmelerinin asıl nedeni, ideolojik-teorik dönüşüm zaafıydı.
Başka türlü ifade etmek istersek, geleneksel kültürden ve resmi ideolojiden kopamamanın, sosyalizmi yeterince özümleyememenin sonucudur.

Reklamlar

Milliyetçilik Yurtseverlik ve Sol” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba,Yorumlarınızı takip edebildiğim için mutluyum..Üstte ki yayından bağımsız bir yazınız hakkında sorum var o yazınızı geçen sene jiyan adlı sitede okumuştum sonra site çöktü vesaire,özetle yazınızı bulamadım tekrardan yazınızın başlığı ''tayyip sadamlaştırılmak isteniyor'' gibi bir şeydi..yazının peşine dşen deli okur ..selamlar:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s